Internet Explorer advarsel

Hovsa!

Det ser ud til, at du besøger Erhvervsliv Trekanten i browseren Internet Explorer. Da Microsoft har valgt at lukke ned for den fortsatte udvikling af Internet Explorer, og i stedet anbefaler Microsoft Edge, gør vi det samme. Vi henviser derfor til Microsoft Edge, Google Chrome eller Safari, som alle supporteres.

De tre browsere er standard på hhv. Windows-, Chromebook- og Mac-computere, og kan derudover installeres helt gratis.

- Når jeg er på ferie, har jeg en regel om, at jeg én gang om dagen sætter mig med computeren i en time, og så tjekker jeg min telefon én gang i timen, siger stifter og medejer af Ecooking Tina Søgaard. Foto: Søren Gylling Ritza /Scanpix

Tina tager tjansen på kontoret i sommerferien

Mens de fleste daser og har skruet op for antallet af is, så kører Tina Søgaard, der er stifter og medejer af hudplejebrandet Ecooking, videre på kontoret. For efter hendes døtre er fløjet fra reden, foretrækker hun at holde ferie i foråret og på den anden side af sommerferien.

Men helt grundlæggende skal hun "øve" sig i at holde ferie, og når hun så endelig trækker stikket, gør hun det aldrig 100 procent. Hun har dog lavet en regel om, at hun kun sidder én time med computeren, når det er ferie, og det med at tjekke telefonen er også skåret ned. Men hun lægger den aldrig helt væk. Virksomheden er i dag så aktiv på sociale medier, at hun ikke bare kan lukke ned.

- En del af mit job og vores brand er at være meget til stede på de sociale medier. Derfor skal jeg og vi holde øje med, hvad der sker. Hvad gør andre? Hvad gør vi selv? Er der nogen, der har publiceret noget, som vi skal reagere på med det samme. Vi er flere om den opgave, men jeg kan ikke stemple ud, siger Tina Søgaard.

God sommer ☀️

Billede af Henrik Kruse
Billede af skribentens underskrift Henrik Kruse Erhvervsjournalist
  • - Når jeg er på ferie, har jeg en regel om, at jeg én gang om dagen sætter mig med computeren i en time, og så tjekker jeg min telefon én gang i timen, siger stifter og medejer af Ecooking Tina Søgaard. Foto: Søren Gylling Ritza /Scanpix
Stifter og medejer af hudplejebrandet Ecooking Tina Søgaard er på arbejdet hen over sommeren, og tager i stedet en uge fri før og efter sommerferien. Foto: Søren Gylling Ritza /Scanpix

Succesfuld iværksætter holder skansen i ferien: Øver sig i at stemple ud

Serien Sommerliv er denne gang med stifter og medejer af Ecooking, Tina Søgaard, der står bag hudplejebrandet Ecooking. Hun holder skansen på kontoret, når alle andre har sommerferie, og helt generelt skal hun ”øve” sig i at holde ferie i længere tid ad gangen, og når det sociale medier og mails, så skærer hun ned, når holder ferien. Men hun går aldrig offline.

Tina Søgaard stiftede selskabet i 2016, og har skabt en millionforretning, og i 2020 solgte hun aktiemajoriteten til en britisk kapitalfond. Tina Søgaard ejer fortsat 30 procent af virksomheden, og hun har ansvaret for brandets DNA og produktets indhold. Tina Søgaard har netop været på en liste fra Dansk Erhverv med ”25 iværksættere, du bør kende 2023".

Hvordan foretrækker du at holde ferie, og hvad er dine sommerplaner?

- Jeg foretrækker at være i Danmark. Men efter mine piger er flyttet hjemmefra, holder jeg faktisk ikke traditionel sommerferie. Det gør jeg så alligevel, men jeg holder ferie før alle andre, og måske efter alle andre. Jeg tager en uge i foråret, og en uge, når alle er kommet tilbage efter sommerferien. Der er så mange medarbejdere med børn, og de er jo tvunget til at holde deres ferie i sommerperioden. Så jeg skal nok være der, når de holder ferie.

- Jeg har faktisk ikke prøvet at være væk i tre uger, men jeg er blevet bedre til at holde ferie. Jeg er dog ikke så god endnu, men jeg øver mig, og de seneste par år har jeg været af sted i cirka 10 dage i januar. Det passer mig bedre.

Hvordan forbereder du dig bedst op mod en længere ferie?

- Ja, det er ikke noget, jeg har prøvet så tit, men jeg vil gerne til Bali på et tidspunkt. Det vil dog kræve forberedelse. I forhold til det mentale, når jeg aldrig at geare ned. Det sker først, når jeg er taget af sted. 

- I forhold til det arbejdsmæssige, så er det noget andet i dag. Tidligere sad jeg med mange forskellige opgaver, da jeg var administrerende direktør. Det handlede det meget om at overlevere ordentligt op til ferien. I dag sidder jeg meget med alene-opgaver, der handler om udvikling af produkter. Det kunne jeg i princippet gøre på Bali.

Når du har presset dig selv til at gå på ferie, hvordan kobler du så bedst af?

- Det gør jeg ved at læse og være sammen med gode mennesker, hygge, grine og spise god mad og vin. Måske sove lidt længere. Jeg skal bare ned i gear.

Hvad med telefonen og mailen?

- Når jeg er på ferie, har jeg en regel om, at jeg en gang om dagen sætter mig med computeren i en time, og så tjekker jeg min telefon én gang i timen. Så kan jeg være til stede i forhold til de mennesker, jeg er sammen med, men også for min egen skyld.

Kunne du forestille dig at lukke helt ned for telefon og computer?

- Nej, det kunne jeg ikke. En del af mit job og vores brand er at være meget til stede på de sociale medier. Derfor skal jeg og vi holde øje med, hvad der sker. Hvad gør andre? Hvad gør vi selv? Er der nogen, der har publiceret noget, som vi skal reagere på med det samme. Vi er flere om den opgave, men jeg kan ikke stemple ud. Så nej, jeg kan ikke lukke ned. Men jeg er ikke i tvivl om, at min skærmtid er noget mindre på ferien. Jeg har lige haft et Teams-møde, hvor vi tit har telefonen fremme, fordi det er en vigtig del at vise, hvordan tingene ser ud og fungerer.

Hvad er den største udfordring ved at vende tilbage til jobbet efter ferie?

- Det har jeg nemt ved. Mon ikke, det også hænger sammen med, at jeg ikke holder så lang tid ad gangen. Måske. Jeg skal jo heller ikke bruge de første dage på at komme i bund med mails eller den slags. Jeg holder mig jo opdateret på ferien.

Hvilke væsentlige opgaver venter i den første tid efter sommerferien?

- Det handler om vores julegavehandel, der startede op i marts, og kører over hele sommeren. Vi har travlt med at forberede fjerde kvartal, der er et vigtigt kvartal for os. De sidste julegaver skal gå ud af vores hus 1. september, og det er mange pakker, som vi skal pakke hen over sommeren.

  • Stifter og medejer af hudplejebrandet Ecooking Tina Søgaard er på arbejdet hen over sommeren, og tager i stedet en uge fri før og efter sommerferien. Foto: Søren Gylling Ritza /Scanpix