Rundt om virksomhederne i Trekanten
Privathospitalet Mølholm flytter ud i skoven, hvor man får mere plads. Hvis alt går efter planen, kan privathospitalet gå i gang med byggeriet til sommer.
27 ansatte i Espersen A/S, der ligger i Fredericia, skal tage stilling til, om de vil dele arbejdstiden mellem det nye kontor i København og hjemmearbejdspladsen.
Kolding Kommune vil udvide erhvervsområde med 850.000 kvadratmeter i det nordlige industrikvarter.
Nyt privathospital på 12.000 kvadratmeter
Privathospitalet Mølholm har de seneste år haft en betydelig vækst og har derfor behov for mere plads og mere moderne faciliteter i Vejle. I efteråret købte hospitalet derfor grund på Stiftsvej i Vejle Nord, og nu præsenterer Mølholm planerne for det kommende hus, der skal afløse hospitalet i Mølholm, skriver Vejle Amts Folkeblad.
Det nye sundhedsbyggeri bliver på cirka 12.000 kvadratmeter og skal samle hospitalets specialer og behandlingsaktiviteter i Vejle under ét tag med mulighed for senere udvidelse. Siden Mølholm blev etableret i Vejle i 1992 som et af de første privathospitaler i Danmark, er det gennem årene vokset ud af rammerne.
- Vi ser frem til at kunne samle vores specialer og skabe nogle rammer, der kan bidrage til at opretholde den høje patienttilfredshed og sikre gode forhold for vores medarbejdere. Det nye byggeri vil i høj grad understøtte den gode patientoplevelse med fokus på den bedste kvalitet i behandlingen samtidigt med, at vi får mulighed for på sigt at tilbyde nye typer af behandlinger til fremtidens behov, hvilket er et vigtigt element for vores fortsatte udvikling, udtaler Lars Dahl Pedersen, der er direktør for Privathospitalet Mølholm.
27 ansatte har fået tilbud om at flytte med til København
Espersen A/S købte Rahbek Fisk i 2008, og nu har virksomheden besluttet at samle sine aktiviteter i Fredericia og København i nyt kontor nær Københavns Lufthavn, skriver Fredericia Dagblad. De 30 ansatte i Fredericia har i dag til huse i Port House i Sdr. Voldgade.
- Det har været en svær beslutning, men vi har vurderet, at det giver størst værdi, at vi samler alle i et fælles nyt kontor ved lufthavnen. Vi har under coronaen set, hvordan det kan fungere med hjemmearbejdspladser, og derfor er det også et tilbud til vores ansatte i Fredericia, at de kan dele deres tid mellem hjemmearbejdsplads og det nye kontor, siger direktør for Espersen A/S Klaus B. Nielsen til Fredericia Dagblad.
Der vil være 27 ansatte, som nu skal tage stilling til, om de vil og kan indstille sig på de nye tider.
- Heldigvis er der ingen, som har været afvisende. Det er vi meget taknemmelige for. Vi har en stor ressource af erfaring blandt de ansatte i Fredericia, så vi vil meget gerne have alle med videre på rejsen, siger Klaus B. Nielsen.
Kolding Kommune er på vej med mere erhvervsjord
Kolding Kommune oplever i øjeblikket øget interesse og efterspørgsel på erhvervsjord i Industri Nord, hvor de nuværende erhvervsområder er ved at være helt udbyggede. Derfor gør kommunen klar til at udlægge et nyt, stort areal på over 850.000 kvadratmeter i samme område til nye virksomheder, skriver JydskeVestkysten (for abonnenter)
De 850.000 kvadratmeter svarer ret præcist til kommunens samlede salg af erhvervsjord i hele 2021, som var et rekordår med salg af 883.000 kvadratmeter.