Nyt fra virksomhederne i Trekanten
Kæmpe solcelleanlæg på vej hos Taulov Dry Port. Tagfladerne på i alt 200.000 kvadratmeter udbygges med et solcelleanlæg. Første etape får en kapacitet, der svarer til det årlige elforbrug i 1300 parcelhuse.
Lemwigh-Müller kan arbejde videre med planer om et kæmpelager i Kolding. Politikerne i plan- og teknikudvalget står sammen efter, at der er kommet massiv modvind fra borgere og virksomheder. Det er særligt udsigten til 100-150 arbejdspladser, der vægter højt hos politikerne.
Jacob Jensen sælger familievirksomheden Give Konfekture til belgiere. De nye ejere er det perfekte match, og den nye konstellation åbner for mange konstellationer, lyder det fra sælger.
Solceller skal dække kæmpe tagflader
Taulov Dry Ports kæmpemæssige lager- og logistikbygninger bliver snart udnyttet til et fuld-skala solcelleanlæg. Tagfladerne på i alt 200.000 kvadratmeter udbygges med et solcelleanlæg svarende til det årlige elforbrug i 4.200 parcelhuse. Anlægget er banebrydende i sin størrelse og viser en ny vej i udviklingen af grøn energi til gavn for samfundets CO2 reduktion, lyder det i en pressemeddelelse fra selskabet.
Det første projekt bliver etablering af ét af Danmarks største fuldskala solcelleanlæg på 45.000 kvadratmeter som opføres på tagfladerne af det igangsatte byggeri på 60.000 kvadratmeter lager- og logistikejendomme i Taulov.
De store tagflader forsynes med solceller, som forsyner de enkelte lejemål med grøn strøm til gavn for de kommende lejere, nærmiljøet og samfundet generelt. Solcelleanlægget vil få en produktionskapacitet svarende til det årlige elforbrug i 1.300 parcelhuse.
- Vores kunders klimaambitioner er lige så høje som vores, og vi har derfor brugt en del tid på at sikre en kommerciel løsning således, at vi kan tilbyde et attraktivt produkt til vores lejere. Samarbejdet med TOWII Renewables om etablering af solcelleanlæg på tagfladerne betyder, at vi fremover kan tilbyde vores kunder attraktive energiløsninger, hvor grøn strøm fra bygningernes solceller ikke alene forsyner de enkelte lejemål, men som også kan blive fremtidens energikilde til transportknudepunktet i Taulov, hvor overgangen til grønne brændstoffer er efterspurgt, udtaler Jesper Gemmer, der er CEO i Taulov Dry Port.
Planer om højlager på 45 meter lever videre
Protester fra hundredvis af borgere i og omkring Almind og Lilballe og fra en god håndfuld markante virksomheder mod den planlagte 45 meter høje lagerbygninger i det nordlige Kolding får ikke umiddelbart nogen indflydelse på kommunens aktuelle planlægning for sådan et højlager ved Lemwig-Müller i erhvervsområdet på Nordager eller for en kommende 850.000 kvadratmeter stor erhvervspark, skriver JydskeVestkysten.
Planerne er blevet vendt i plan- og teknikudvalget, fortæller udvalgsformand Jakob Ville (V). Nu går kommunen i gang med lokalplanlægningen for erhvervsparken.
- Vi har haft en rigtig god drøftelse, og det er dejligt, at det er et enigt udvalg, der er positivt overfor, at en eksisterende virksomhed i Kolding kan få mulighed for at udvikle sig med et højlager og 100-150 arbejdspladser. For vi kan jo ikke flytte virksomheden, siger Jakob Ville om baggrunden for, at politikerne nu sender lokalplanen for højlageret i offentlig høring.
Belgiere overtager Give-selskab
Give Konfekture og selskabet bag Give-virksomheden, Dainty, er blevet købt af den belgiske fødevareingrediensvirksomhed Puratos NV. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse. Dermed er den virksomhed, som Jørgen og Lillian Jensen grundlagde i 1989, ikke længere ejet af sønnen Jacob Jensen.
Give Konfekture udvikler og producerer marmelade og andre produkter til bageri-, mejeri- og kødindustrien. Puratos laver ingredienser til bageri-, konditori- og chokoladebranchen. Virksomheden er allerede i dag til stede i Danmark via Puratos Denmark, der ligger i Dandy Business Park. Jacob Jensen fortsætter som ansvarlig for produktionen hos Give Konfekture, og han er godt tilfreds med salget, skriver Vejle Amts Folkeblad.
- Puratos er på alle områder det perfekte match for os hos Give Konfekture, og den nye konstellation giver store muligheder på både kort og lang sigt, siger han.
Til avisen uddyber Jacob Jensen de forhåbninger, han har til fremtiden som en del af Puratos.
- Alle de gode ting, vi gør i dag, når vi snakker innovation, fleksibilitet og være tæt på kunderne, skal vi bare fortsætte med og gøre meget, meget mere, siger Jacob Jensen, som forventer, at der i fremtiden bliver behov for flere end de 20 ansatte, der har deres daglige gang i Give.